GSM logo2

Dom maklerski Siedlce

Że nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie widziana jest zbyt czarne złoto. Wystarczy tylko zauważyć jakie ciężkie są ofercie jej użytkowania. Nie wyłącznie wybiera ona wykorzystanie przy pracy paliwa.

Dom maklerski Sulejówek

Przejawia się, że pochodne ropy można odnaleźć w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, a stosuje się z niej nawet podczas wytopu stali. Czy o inwestować w ropę? Wiele inwestorów wciąż się zastanawia. Jednak jak podejmą już decyzję, pojawia się inne pytanie: Jak wkładać w ropę, jaka korzysta sporo obliczy?

Reklama

Inwestycja w akcje i ETF-y

Rozpocznijmy z tego, że samo wydobycie ropy, do przygotowania gotowego materiału jest bardzo skomplikowany i rozłożony na ludzkie etapy. Kolejno określają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z listy największe korporacje zwracające się wydobycie ropy, budują w naszej pracy zarówno upstream jak i downstream. Czym jest to upstream? Mówiąc dalej istnieje ostatnie znajdowanie złóż ropy co oznacza, że wstępując w ostatnim sektorze, trzyma się beneficjentem cen ropy, które systematycznie wzrastają. Midstream jest jednak odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, jaka dysponuje być zdolna do przetworzenia.

Dom maklerski Sulejówek

W ostatnim rejonie na giełdzie działa spółka Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy z obecnego rynku mogą pochwalić się znaczną stabilnością w porównaniu do ostatnich, inwestujących w upstream. Dzieje się właśnie dlatego że opłaty za jeden transport materiału są nieznacznie uzależnione z wartości samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych etapów jest downstream. Budzi się z każdymi segmentami połączonymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego poziom wchodzi i sprzedaż detaliczna i hurtowa. Świadczy to, że inwestorzy w ostatnim rejonie, zarabiają w sukcesie spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Sulejówek

Gdy w przejrzystszy rozwiązanie zainwestować w ropę naftową?

Jednym z najpopularniejszych systemów na inwestycję w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, jaki jest zupełnie powiązany z ceną ropy naftowej. Świadczy to, że potrafią żyć zatem ETF na firmy z różnych sektorów- związanych z ropą naftową, ale także kontrakty o konkretnym okresie. Nie kilka jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a jeszcze całą strukturę opłat.

Dom maklerski Sulejówek

Jakie są instrumenty pochodne, o jakich wiedza przybliży Cię do sukcesywnej inwestycji?

Zainteresujmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, a przy zastosowaniu różnych instrumentów pochodnych, jakie są pisane na zbytu uregulowanym, a i na zbytu znanym jako OTC. Nie kilka jednak, inwestorzy określając się na takie rozwiązanie, muszą precyzyjnie rozróżnić typy ropy naftowej, a i terminy wykonania, a przede wszystkim miejsce zarówno contango jak i backwardation. Przejdźmy teraz do tego, że rosną na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Są wówczas:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się i mniej swoich rodzajów, które jeszcze są pisane na giełdzie. Największy i najatrakcyjniejszy handel robi się zawsze na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI cechuje się przede wszystkim niższą gęstością oraz delikatniejszą zawartością siarki niż drugi rodzaj- Brent. Kontrakty na ten gatunek znajdziecie na giełdzie NYMEX. Są ostatnie zwykle kontrakty terminowe, a wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent wychodzi z mieszanki ropy z Morza Północnego. Przedstawia ona wyższą ilość siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a i jest właściwie gęsta. Największy handel robi się na podstawie ICE i również kiedy w minionym przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Przedsiębiorcy muszą również wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, a rodzajem ropy Brent dała to, iż to WTI było nieznacznie droższym surowcem.

Dom maklerski Sulejówek

Nie kilka a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła spora zmiana stylu i to dopiero ropa Brent była się ważniejsza od WTI. W kwietniu minionego roku, ropa Brent była cenniejsza od WTI o prawie 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku mieszkań na przechowywanie surowca. Przedsiębiorcy muszą również zrozumieć, zanim podejmą się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą jeszcze zrozumieć różnicę między ceną rynkową, która fachowo nazywa się spotową, a też ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa dzieli się daleko z wartości terminowej. Wpływ tworzy na toż wiele czynników, a przede wszystkim etap stóp procentowych, jak i oczekiwana produkcja, oraz w szczególności popyt na jeden produkt. Jeżeli natomiast inwestorzy decydują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą tak poznać terminy cotango i backwardation.

Czy to inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że sama inwestycja w ropę więc nie tylko sprzedaż oraz sprzedaż krótkoterminowego kontraktu czy tegoż CFD. Inwestorzy mają szeroki zakres możliwości zarówno przy ETF, które oprócz można połączyć z dalekimi, opcyjnymi strategiami. Jeżeli natomiast inwestorzy dopiero co planują wkroczyć na targ handlu czarnym złotem, muszą poznać specyfikę surowca, a i elementów inwestycyjnych. To inwestycja w ropę naftową będzie niezwykle opłacalna. Dom maklerski Sulejówek

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
0
Would love your thoughts, please comment.x