GSM logo2

Drzewka Bonsai Ińsko

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Jednak ukazuje się, że nigdy co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, i nawet hodować, oraz co drugiego natrafić na naturalne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai rzeczywiście są częścią kultury Japońskiej jak się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai to z razu przychodzi nam do góry Japonia?

Drzewka Bonsai Tychowo

Drzewka Bonsai istotne informacje

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci którzy stanowili w Japonii mogą zapewnić, że drzewka Bonsai można napotkać na wszystkim etapie. Ważna je wyszukać w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w ostatnich pomieszczeniach drzewko Bonsai nie ale jest zadanie zdobić ale też podnosi prestiż firmy. Bonsai królują też w ogrodach także tych przy świątyniach lecz też przy zwykłych budynkach a w utrzymaniach. Przy przejściu do budynku można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a jeszcze złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeżeli w Japonii chcielibyśmy kupić drzewko Bonsai wówczas nie ma spośród obecnym silniejszego problemu. Wybór istnieje tak ogromny, że ciężko byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy także stanowi ogromny, ponieważ cena Bonsai chce nie ale z wieku drzewka lecz również z ręki mistrza. Tak dlatego za drzewko Bonsai możemy dać z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia oraz przybory do formowania drzewek Bonsai i można zakupić bez większego problemu. Jest ich wszystkie mnóstwo w sklepach ogrodniczych i przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na rynkach przedświątecznych, ponieważ to tylko tam skorzystać ważna z porad prawdziwych fachowców i artystów w klasie Bonsai.

Samą z zdrowszych przyjemności które można podziwiać jest wyjątkowe drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa dał w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je ponad stawem. Dziś sosna jest leciwym i ogromnym drzewem, która sprawia zachwyt turystów.

Kiedy spoglądamy na drzewa występujące w istocie nie odda się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza zmieniająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa rosnącego w krwi, będzie ponad świadkami zmian, przede wszystkim jeśli chodzi o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai przebywamy w zachodzącym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej rozumieć otaczający nas świat i pracujemy go odwrotnie niż kiedyś.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie publiczne i dodają wrażenie jakby je człowiek naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w podobnym terminie sprawi, że Bonsai będzie obejmował swoją głębię, którą będzie stanowić cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który wpływa, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień dzisiejsze, jasnozielone liście, jest wyjątkowo podatna na nocne przymrozki, a dlatego nie jest co się spieszyć z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera jeszcze inny kolor. Jest ostatnie silna zieleń. Całość formy sprawia silnie rosnącego drewna w bliskiej pełnej okazałości. Wykazuje dużą zgodę na braki, jakie wymagamy dokonać, i jakie są niezbędne. Tylko to gdy drzewko zawiera sporo energie musimy usunąć zbyt duże liście, które psują jakość i zbyt długie pędy.

Jesienią a jesteśmy do robienia z wszelką paletą barw. W zależności od gatunku są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po każde odcienie brązu. Atrakcją stanowi wówczas, iż im słoneczniejsze lato, tym ciemniejsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nastaniem jesieni.

Aby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został zaprojektowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy dokonać przy pielęgnacji drzewka Bonsai w sezonie, a jeszcze ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w innych porach roku:

Styczeń

To właściwy okres. Trzeba mieć aby temperatura dobra nie przekroczyła +10 stopni. Unikamy w bieżącym etapie wystawiania drzewka na skuteczne promienie słoneczne gdyż może wtedy się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, jakie zostały zabezpieczone przed mrozem powinny mieć zawsze wilgotne podłoże. A te drzewka, jakie nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko to kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie miesiąc w jakim możemy zacząć pamiętać o przesadzaniu. Czyste i wytrzymałe na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal powinien pamiętać o tym, aby zabezpieczyć je przed mrozami. Bo w lutym drzewka rodzą się z zimowego snu więc potrzebują zawierać nieco dużo wilgotno. Nie możemy ich zawsze przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z grubszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby szybciej się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam służyć zabiegu drutowania, jednakże jak tylko gałązki staną się bardziej giętkie to podchodzimy do pisania drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w jakim możemy też dokonywać cięć. Powiększające się pąki na drzewku Bonsai będą dla nas wskazówką informującą o tym, które gałęzie nie obumarły. Też na których nie ma pąków to wycinamy, choć ostatnie z pąkami przycinamy do właściwej długości. W marcu możemy także drzewko przesadzić jeśli wtedy tego braku nie wykonywaliśmy. Możemy także zacząć drutować tylko w sposób bardzo ostrożny, by nie poobrywać pąków. W marcu i sprawdźmy czy nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdy no więc chodzi zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to chodzi drzewka chronić przed nimi. Możemy też przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do momentu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. Chociaż w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, oraz na drutowanie drzewek liściastych istnieje obecnie zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z jednym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie szukać jego wilgotność. Jeżeli chodzi o przycinanie to obecnie teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste również muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być ostrożni, jeśli chodzi o szkodniki i codziennie sprawdzać czy każde się nie pojawiły.

Czerwiec

To etap upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, natomiast u drzewek iglastych możemy przygotować już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dobę kiedy promienie słoneczne są bardzo intensywne nie opryskujemy liści ponieważ toż im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, często po dłuższych opadach. Toż ciekawy moment na cięcia, ponieważ w bieżącym etapie rany po cięciach wyjątkowo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci i wtedy podlewamy kilka razy dziennie. Jeśli jesteśmy drzewko kwitnące lub powodujące wówczas nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na zasadzie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe kierunki więc potrafią one zimą przemarznąć. Obecne godzina na zdjęcie drutów. Tak więc oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na których założyliśmy druty i gdy tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to szybko zdejmujemy. Od aktualnej chwili, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, tylko tak ogólnie rzecz wykorzystując stanowi wówczas etap kiedy drzewko produkuje się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie spełniamy już żadnych zabiegów formowania, jak też nie nawozimy już Bonsai, aż do innej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście gdyż potrafiły się być źródłem chorób i szkodników. Są jednak wyjątki: buki, dęby, graby, jakie zajmują brązowe liście, mogą pozostać na drzewach. Oraz w sukcesie drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Jest toż więcej moment na rozpoczęcie zajęcia dla własnego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai stawiamy na zajęciu zimowym. Najgroźniejsze są mrozy zachowujące się przez chwila dni, bo to korzenie nie mogą korzystać wody oraz dostarczać jej do wyższych partii drzewka. W żadnym jednak faktu nie należy ich rozdzielać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci więc ich normalne bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Daj ocenę
0
Would love your thoughts, please comment.x