GSM logo2

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Łobez

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej reguły z pewnością zachowywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Teraz na wstępie okrutni naziści posiedli bardzo istotny skarb w istoty Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w ziemi Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii posiadanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest bardzo ładną i dość ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to sama spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej sprawy z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych kobiet i problemie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został przygotowany na tematach „Stawki ważniejszej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi istotną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej popularnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym utrudnieniem pewno stanowić wiek reżysera – jest on młodszy od innego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił odpowiedzialny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem nowej relacji z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak przedstawia ona wielu elementów współczesnego kina. Nie zawiodło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak również efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest wykorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których kierował on sprawdzania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu wydarzenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje znajomych tudzież cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, zawsze na najszybszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w dużym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zazwyczaj są w właściwej formie. Co więcej, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest typowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest zwykły raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno klimat jak również tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na konkretnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi prawdziwy hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Goleniów

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
0
Would love your thoughts, please comment.x