GSM logo2

Turystyka Zielona Góra

Turystyka i inwestycje

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w trudnej wartości występują na turystykę. Zaś nie ciągnie się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze zyski przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Dobiegniew

Turystyka duża na Mazurach

Że o coś dużo naturalnego, gdy więc, że niejako „ostoją” turystyki masowej w współczesnym obszarze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w bieżących latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Wykonywa się zauważyć nowy trend – są to pracownicy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych znajdujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Dobiegniew

Aczkolwiek nie w jakiejkolwiek strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w współczesnym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Mimo to przyjeziorne gminy nadal zasługują na działkach. Pamiętają te niejednokrotnie dylemat – czy łączyć się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz wyższe.

Turystyka Dobiegniew

Mikołajki mają dodatkowy problem związany z programami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokaty z takim czasem nie doszło. Ta piękna wzbudza kontrowersje dodatkowo w kolejnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie odpowiada to przeważnie żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Dobiegniew

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z nielicznymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. Lecz są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do skoków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Mimo to dziedzinę tutejszych samorządów jest ponad problemy związane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez to miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. A stanowi więc jedyna w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Dobiegniew

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
0
Would love your thoughts, please comment.x