GSM logo2

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na niskie konto? Tak, i obecne nie jedyny rozwiązanie jak odzyskać własne pieniądze. Przelew możemy rezygnować z okresu bankowości online albo w fabryce banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma prawny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w terminie 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na niskie konto – co możesz osiągnąć ty, oraz co bank?
Nawet jeśli dobrze rozumiemy jak stworzyć przelew przez internet, istnieje możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na sprzedaż dużą kwotę lub przelew na niski numer konta. Nazwa klienci w przelewie jest dla banku niewielkie znaczenie. Najważniejszy jest przeważnie numer konta, i każda osoba zajmująca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku skupia się z aż 26 cyfr.

Metoda na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu chce od rodzaju popełnionej pomyłki. Największe to:

Przelew na niebędące lub nieaktywne konto – w ostatnim wypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie obowiązkowy. Błędy we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i trwa automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na własne konto przy następnej sesji ELIXIR, czyli w ciągu od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest przydatna niezwykle rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby będące więcej niż jedno konto bankowe w określonym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i sprowadza się, że mężczyźni zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast ponieważ nie można ich usunąć. W ostatnim wypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na niski numer konta musimy zgłosić więc do banku, jaki w przeciągu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, i tenże obecnie z samym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na niewłaściwe konto. Jak odzyskać pieniądze od klientowi?
Czy odda się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest opcjonalne i konieczna będzie reklamacja do banku. Daje ją właściciel rachunku, i w sukcesie konta wspólnego jeden z właścicieli. Co istotne – bank może, ale bynajmniej nie musi nam pomóc.

Po przedstawieniu przez nas wniosku, bank może wysłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do ceny, i właściwie zwrotu, otrzymanych środków wraz z punktem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na ostatnim przyczyna banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na indywidualny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną podane na własne konto w przeciągu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy zaś nie poniesie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, obowiązany jest do wydania korzyści w przyrodzie, a gdy zatem nie było dodatkowe, do zwrotu jej cenie”. Po przesłaniu przez narodowy bank wezwania do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w przeciągu 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy wymagali zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W spraw kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sprawy na możliwość sądową, bank ma prawo ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew także który bank proponuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na niskie konto, ale już zauważyłeś błąd? Jesteś dodatkowo okazję na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w rodzimej walucie stosowane są przez system ELIXIR prowadzony przez Polską Izbę Rozliczeniową. ELIXIR działa w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w przeciągu dnia. Dojście do stylu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie mają tu i godziny sesji wychodzących i zachodzących w poszczególnych bankach. O ile przelew nie został również wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu systemu nie można cofnąć przelewu.

Są trzy sposoby jak anulować przelew. Możemy więc spowodować:

bezpośrednio z okresu bankowości online – często opcja dostępna wyłącznie dla przelewów z chwilą przyszłą,
przez infolinię banku,
w dużym oddziale banku.
Wycofanie przelewu że się wiązać z możliwymi kosztami rzędu 20-120 zł. Szansę na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową mamy zdecydowanie w niektórych bankach. Poniżej kilka z nich.

Dzięki temu szybko nie nie zrobisz przelewu na niskie konto
Wiesz już co sprawić gdy przelew wyszedł na niskie konto, ale jednak lepiej zapobiegać takim formom. Że o błędny przelew bankowy, gdy oddane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co jeszcze możemy dokonać? Przede wszystkim:

z pomocą wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na ustawienie odbiorcy zdefiniowanego,
w sukcesie cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na niskie konto nie stracimy pieniędzy, a możemy dostarczyć sobie problemów. Przykład? Jeśli posiadamy wysokie kredyty albo pożyczki pozabankowe zatem ich koszt całkowity uzależniony istnieje od terminowej spłaty. W sukcesie promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia zobowiązuje się z potrzebą uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego oczekiwania na przełom błędnego przelewu może dodać się do opóźnień w regulowaniu rat zaangażowania i tworzyć negatywną wiedzą w BIK.

Jak wiemy, wiedze z raportu BIK są niezmiernie ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą też świadczyć o niesolidności przedsiębiorcy. Nie myślimy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, jaki potrafi tworzyć wypowiedzeniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto prowadzić ze ważną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
0
Would love your thoughts, please comment.x